Chcesz ograniczyć stres? Zrób listę kontrolną! [PREZENT DLA WAS]

stress, optimist,

Ostatnio podczas nauki z pewnego niezbyt fascynującego przedmiotu natknęłam się na coś, co stało się inspiracją do tego wpisu. No ok, właściwie znałam ten patent wcześniej, ale dopiero przeglądanie notatek mi o nim przypomniało. I choć zazwyczaj myślałam o tym w kontekście lepszej organizacji czasu, to jest to też świetny sposób na delikatne ograniczenie stresu! Ciekawi?

 

Jak się ma prawidłowa organizacja czasu do stresu? Lepsze zorganizowanie daje nam ogromny komfort psychiczny. To naprawdę ważne by czuć, że ma się kontrolę nad swoim życiem. Ja sama jestem jak człowiek-plan i strasznie nie lubię, gdy coś się w tych moich planach zmienia. Ale dziś nie o tym. Chciałabym Wam przedstawić jeden sposób (tak naprawdę wywodzący się z zagadnień powiązanych z zarządzaniem ryzykiem), który pozwoli Wam uniknąć wielu stresujących sytuacji.

 

Gdzie mój portfel? Znowu zapomniałam! I jeszcze klucze!

Znacie to? Tuż przed wyjściem szybko wrzucasz do torby potrzebne rzeczy a na miejscu okazuję się, że zapomniałeś co najmniej połowy. No i się zaczyna. Stres, że nie masz czegoś ważnego. Stres, że nie pamiętasz, gdzie to coś jest. Obawy, że może zgubiłeś. No i złość na samego siebie, że znowu czegoś zapomniałeś. Może jeszcze nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale takie „drobne” kłopoty mają ogromny wpływ na poziom naszego stresu! Dlaczego? Bo kiedy wszystkie te drobnostki zaczną się kumulować zaczyna się robić poważny problem. A po co sobie tak uprzykrzać życie, skoro jest na to proste rozwiązanie?

 

Lista kontrolna

Właśnie taka lista jest rozwiązaniem na tego typu problemy.  Lista kontrolna, to dość krótki spis rzeczy, o których bezwzględnie musisz pamiętać. Są takie rzeczy, bez których nie powinniśmy wychodzić z domu (klucze, dokumenty, bilet) a mimo wszystko zdarza nam się o nich zapomnieć. Takie roztargnienie (tak to sobie ładnie nazwijmy) przysparza nam niepotrzebnych problemów. Lista kontrolna jest najlepszym, a zarazem najprostszym patentem na ten problem.

 

Jak stworzyć listę kontrolną?

Nic łatwiejszego! Weź kartkę papieru, na samej górze napisz tytuł (np. Pakowanie, Torebka – najważniejsze rzeczy) a pod spodem na spokojnie wypisz wszystkie absolutnie niezbędne rzeczy, które powinny się w niej znaleźć. I już! Lista kontrolna gotowa. Teraz wystarczy, że rano pakując swoje rzeczy na nią zerkniesz. Dzięki temu osiągniesz spokój psychiczny. Już nie będziesz w tramwaju przetrząsać torebki w obawie, że czegoś zapomniałaś. W ten sposób fundujesz sobie spokojny poranek i komfort na resztę dnia. Ja korzystam z takich list od kilku lat i naprawdę ułatwiają mi życie. Spróbujcie!

 

Do czego używać listy kontrolnej?

Pomysłów może być wiele i zależy to głównie od Ciebie i Twojego trybu życia. Ja sama posiadam listę kontrolną, która pomaga mi spakować się na dłuższy wyjazd (wakacje), na kilkudniowy wyjazd (gdy wracam z Poznania do domu rodzinnego), listę kontrolną do torebki na co dzień a nawet listę dotyczącą kosmetyczki! Dzięki temu zawsze mam przy sobie to, co niezbędne.

 

Pomyślałam, że trochę Wam to wszystko ułatwię. Przygotowałam dla Was szablon listy kontrolnej. Wystarczy, że wypełnisz go „po swojemu” (w końcu każdy z nas ma inne potrzeby). Lista jest bardzo przejrzysta i zwięzła. Z pewnością zmieścisz na niej najważniejsze kwestie. No i oczywiście jest całkiem przyjemna dla oka. Kliknij na dole by ją pobrać.

 

KLIKNIJ, ABY POBRAĆ LISTĘ KONTROLNĄ

 

Mam nadzieję, że przyjmiecie ten drobny prezent ode mnie. Listę pobieracie całkowicie za darmo (no wiadomo!). Mam do Was tylko jedną prośbę. Jeżeli ktoś z Was zechce z niej skorzystać wrzućcie zdjęcie i oznaczcie je #optymistycznablog żebym mogła polubić i zobaczyć, czy Wam się przydało! Umowa stoi?

 

Pozdrawiam i życzę Wam pozytywnego dnia!

 

Psst! Jeżeli masz ochotę na jeszcze więcej pozytywnej energii zajrzyj na fp Optymistycznej! Ach, no i oczywiście zapraszam też na Instagram